- Samorząd
-
Cyfrowy Urząd
- Informacje ogólne
- Akta stanu cywilnego
- Sprawy meldunkowe
- Dowody osobiste
- Działalność gospodarcza
- Gospodarka nieruchomościami
- Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
- Podziały nieruchomości
- Numeracja porządkowa nieruchomości
- Gospodarka leśna
- Ochrona środowiska
- Podatki
- Sprawy mieszkaniowe
- Testament
- Wgląd do archiwum
- Własnoręczność podpisu
- Zezwolenie na alkohol
- Zezwolenie na wycinkę
- Elektroniczna Skrzynka Podawcza (ESP)
- Mapy i plany
- Gospodarowanie mieniem gminnym
- Bezpieczeństwo publiczne
- Zarządzanie Kryzysowe i Obrona Cywilna
- Cyberbezpieczeństwo
- Zdrowie i pomoc społeczna
- Oświata
- Ochrona środowiska
- Kultura
- Sport
- Zabytki
- Zasłużeni dla Dukielszczyzny
- Wydawnictwa
- Nagrody, wyróżnienia
- Ogłoszenia i informacje jednostek zewnętrznych
- Organizacje pozarządowe
- Budżet obywatelski
- Koronawirus SARS-CoV-2
- Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
-
Dodatki motywacyjne z budżetu państwa
- Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027
- Program „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024 – 2027
- Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na lata 2024-2027
- Wybory na sołtysów i przewodniczącego zarządu osiedla 2025
- Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2025
800 lecie franciszkańskiej reguły
W tym roku obchodzimy 800 lat reguły św. Franciszka. Dla wszystkich gałęzi zakonu św. Franciszka to wielki i znaczący jubileusz. Jego centralne obchody odbywały się w Asyżu od 15 do 18 kwietnia podczas Międzynarodowej Kapituły Namiotów. Ogólnopolskie obchody jubileuszu ustnego zatwierdzenia Reguły św. Franciszka, odbywały się od 30 września do 4 października 2009 roku w Krakowie.
W tym roku różne prowincje franciszkańskie w Polsce podejmowały rozliczne inicjatywy na szczeblu lokalnym, świętując to ważne wydarzenie. Jednakże obchody krakowskie są szczególne z wielu względów. Trwały aż 5 dni, w czasie których bracia kwestowali na rzecz ubogich w Krakowie i na ulicach miasta głosili dobrą nowinę o Jezusie, odbyło się sympozjum naukowe i kapituła namiotów (czas osobistej formacji braci), a na Rynku Głównym w Krakowie wystawione zostało oratorium o życiu i śmierci św. Franciszka.
Szczególnym faktem jest, że cztery prowincje franciszkańskie przygotowywały te obchody razem. Przez ponad rok (od czerwca 2008 roku) grupa 12 braci z różnych odłamów franciszkańskich (franciszkanie konwentualni, bernardyni, reformaci i kapucyni) spotykała się co miesiąc, aby wspólnie przygotować obchody, razem się modlić i zacieśniać braterskie więzy.
Również sanktuarium dukielskie wpisało się w ten Wielki Jubileusz. Do Krakowa z dukielskiego klasztoru udali się o. Tadeusz i o. Micheasz, który uczestniczył w głównej koncelebrze uroczystości. Do uroczystości św. Franciszka przygotowywano się wcześniej nowenną. Przez dziewięć dni była odprawiana uroczysta msza święta koncelebrowana, w czasie, której kazania wygłosili ks. Marek Słysz z Lubatowej, dziekan z Miejsca Piastowego, były gwardian o. Karol Adamowicz z Radecznicy - diecezja zamojsko-lubaczowska, ks. Jan Wilusz z Krosna i ks. Zdzisław Babiarz z Hłudna i na zakończenie nowenny ks. biskup Stanisław Szyrokoradiuk z diecezji żytomiersko-kijowskiej. Ksiądz biskup nawiedzał już sanktuarium kilka razy, w czasie wielkiej nowenny w 1995 roku głosząc homilie, podczas wizyty Ojca Świętego w 1997 roku, przyjmował również relikwie św. Jana z Dukli w Kijowie i wygłosił kazania w czerwcu w 2000 roku. W 2001 roku nawiedził dukielski klasztor aby podziękować św. Janowi za wizytę papieża w Kijowie, której był głównym organizatorem. W czasie tegorocznej homilii zwrócił uwagę na wciąż aktualne słowa błogosławieni czystego serca. Mówił o ciągłej potrzebie modlitwy w życiu człowieka. Po mszy świętej schola i ministranci z Zawadki Rymanowskiej i Trzciany przedstawili fragmenty sztuki dotyczące życia i śmierci św. Franciszka z Asyżu. Grupa ta jest prowadzona przez o Dobromiła Godzika. Biskup Gerard Bernacki nawiedził sanktuarium w dzień stygmatów św. Franciszka 17 września. 25 i 26 był bp Adam Szal z neoprezbiterami. Motywem przyjazdu był Wielki Jubileusz oraz zaprzyjaźnienie neoprezbiterów z patronem archidiecezji i Ojczyzny św. Janem z Dukli. W niedzielę 4 października mszę świętą odprawił kanclerz kurii przemyskiej Bartosz Rajnowski. Uroczystości te przeżywamy z myślą, jak zaznaczył o. Krystian Olszewski, że w 15 rocznicę kanonizacji św. Jana będzie przywrócony w formie prawnej patronat św. Jana nad Ojczyzną.
Stanisław Kalita